Twój koszyk jest obecnie pusty!
Do kotła automatycznego na pellet (Defro, Kostrzewa, SAS, Viadrus) w Polsce trafia granulat o średnicy 6 mm, wartości opałowej co najmniej 4,9 kWh/kg, wilgotności poniżej 10% i popiele do 0,7%, zgodny z normą EN ISO 17225-2 klasa A1 lub A2. Spośród czterech pelletów dostępnych w selmetsklep.pl – Barlinek, Sylva, Lava i EkoPelet – bezpiecznym wyborem do większości kotłów klasy 5 jest Pellet Barlinek z podwójnym certyfikatem EN Plus + DIN Plus za 1 720 zł/paleta. Konkretną rekomendację warto jednak zawsze zderzyć z DTR własnego modelu kotła – to ten dokument decyduje o gwarancji.
Jaki pellet pasuje do kotła automatycznego – kluczowe parametry
Kocioł automatyczny na pellet ma podajnik ślimakowy i palnik retortowy zaprojektowany pod konkretny rodzaj paliwa. Granulat o niewłaściwej średnicy blokuje ślimak, zbyt wilgotny pellet obniża sprawność i powoduje kondensację w komorze spalania, a wysoki popiół spieka się na ruszcie i wymusza częstsze czyszczenie palnika. Dlatego producenci kotłów w Polsce – Defro, Kostrzewa, SAS, Viadrus, Atmos, Moderator – definiują w DTR (Dokumentacji Techniczno-Ruchowej) sześć parametrów paliwa, które musisz spełnić, żeby zachować gwarancję.
Standard branżowy dla domowych kotłów automatycznych klasy 5 i Ecodesign opiera się na normie EN ISO 17225-2 (poprzedniczka: PN-EN 14961-2). Klasa A1 to pellet z czystych pni drzew, popiół do 0,7%, wilgotność do 10%, wartość opałowa minimum 16,5 MJ/kg. Klasa A2 dopuszcza nieco więcej kory i popiół do 1,2%. Większość producentów premium (np. Kostrzewa, Defro Komfort Ekopell) wymaga A1, część kotłów (np. SAS Bio Solid) akceptuje pellet zgodny z normą bez precyzowania klasy.
Co kocioł na pellet wymaga od paliwa – 6 parametrów
- Średnica: 6 mm (standard dla podajników ślimakowych w PL)
- Wartość opałowa: ≥4,9 kWh/kg (≥16,5 MJ/kg wg EN ISO 17225-2)
- Zawartość popiołu: ≤0,7% dla klasy A1, ≤1,2% dla klasy A2
- Wilgotność: ≤10% (Kostrzewa wymaga <12% w DTR)
- Długość granulatu: 10-40 mm
- Certyfikat: EN Plus A1 lub DIN Plus – zalecane przez większość producentów kotłów
Po szerszy kontekst klas pelletu, certyfikatów i typów surowca zajrzyj do naszego pillar-poradnika – kompletny przewodnik po pellecie 2026. Tu skupiamy się na dopasowaniu konkretnego pelletu do konkretnego kotła.
Węgiel w Lutym? Kolejki, nerwy i walka o ostatnie worki
Już teraz zabezpiecz się węglem HEROS. Letnie ceny, gwarancja dostawy,Węgiel HEROS możesz zamówić już dziś z dostawą w dogodnym dla Ciebie terminie. Zamiast stresu i pośpiechu, zapewnij sobie spokój na całą zimę.żadnego stresu przed sezonem.

Co producenci kotłów wymagają od pelletu – DTR i gwarancja
DTR to dokument obowiązkowy dla każdego nowego kotła w UE. Znajdziesz go w pudełku z kotłem, na stronie producenta (zwykle w zakładce “do pobrania”) oraz w pakiecie od dystrybutora. To w DTR producent precyzuje, jakie paliwo wolno wkładać do kotła. Karta produktu Defro Komfort Ekopell pisze wprost: “Można stosować wyłącznie paliwa określone przez producenta w instrukcji obsługi kotła”. Przekładając na praktykę: jeśli serwisant stwierdzi awarię palnika lub podajnika, ma prawo poprosić o fakturę i certyfikat pelletu. Brak dokumentów = ryzyko odpłatnego serwisu zamiast gwarancyjnego.
W praktyce 90% producentów kotłów klasy 5 w Polsce wymaga pelletu zgodnego z normą EN ISO 17225-2 klasa A1 (= certyfikat EN Plus A1) lub klasy A2. Trzy najpopularniejsze marki w naszym katalogu – Defro, Kostrzewa, SAS – mają zapisy:
- Defro Komfort Ekopell: DTR cytuje “PN-EN 14961-2 klasa A1” – to bezpośrednio wymóg klasy A1 (norma została zastąpiona przez EN ISO 17225-2, wymóg jakościowy jest tożsamy)
- Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic II: DTR wymaga wilgotności poniżej 12%, kotły są na liście ZUM Czyste Powietrze, branża zalicza Kostrzewę do producentów wymagających A1
- SAS Bio Solid: DTR mówi “paliwo zgodne z EN 14961-2” bez precyzowania klasy – praktycznie oznacza akceptację A1 i A2 (B to klasa przemysłowa, nie domowa)
Praktyczna rada: zanim kupisz paletę, otwórz DTR i znajdź sekcję “Wymagania paliwa” lub “Specyfikacja pelletu”. Jeśli widzisz “EN Plus A1” lub “DIN Plus” – kupuj certyfikowany. Jeśli widzisz “EN ISO 17225-2 klasa A1 lub A2” – masz nieco więcej swobody.
Pellet do kotła Defro – Komfort Ekopell, Smart Ekopell, Optima Plus
Defro to jeden z najpopularniejszych producentów kotłów na pellet w Polsce. Modele Komfort Ekopell i Smart Ekopell mają klasę 5, Ecodesign oraz klasę efektywności energetycznej A+. Karta produktu Defro Komfort Ekopell wyraźnie precyzuje: pellet drzewny o średnicy 6 mm, zgodny z PN-EN 14961-2 klasa A1. Oznacza to praktycznie wymóg pelletu z certyfikatem EN Plus A1 (lub równoważnym DIN Plus, który odwołuje się do tej samej normy z naciskiem na powtarzalność audytów u producenta).
Pierwszy wybór do kotła Defro to pellet Barlinek z podwójnym certyfikatem EN Plus i DIN Plus. Ma wartość opałową ≥4,9 kWh/kg, popiół ≤0,6%, wilgotność ≤8%, drewno iglaste – wszystkie progi DTR Defro spełnione z zapasem. Cena 1 720 zł/paleta (990 kg). Druga opcja: pellet Sylva (DIN Plus, czysta sosna) za 1 870 zł/paleta – nieco droższy, ale identycznie certyfikowany pod normę. Lava (FSC + parametry zgodne z A1) również pasuje, choć FSC potwierdza pochodzenie surowca, a nie parametry spalania – sprawdź na worku, czy obok logo FSC widnieje też EN Plus lub DIN Plus.
Pellet do kotła Kostrzewa – Pellets Fuzzy Logic II, Mini Bio Luxury, Compact Bio
Kostrzewa to polski producent klasy premium – kotły są na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów NFOŚiGW), kwalifikują się do najwyższych progów dofinansowania w programie Czyste Powietrze. DTR Pellets Fuzzy Logic II wymaga paliwa o wilgotności poniżej 12% i pelletu drzewnego (granulatu z trocin). Branżowe analizy konsekwentnie zaliczają Kostrzewę do producentów wymagających klasy A1 – na forach kotlarskich znajdziesz formułę “rozwiązaniem problemów ze spiekaniem jest zmiana pelletu na taki o potwierdzonej jakości – certyfikat EN Plus A1 lub DIN Plus”.
Pierwszy wybór do Kostrzewy to pellet Sylva DIN Plus z czystej sosny – cena 1 870 zł/paleta (990 kg), wartość opałowa ≥4,9 kWh/kg, popiół ≤0,6%, wilgotność ≤10%. Premium kotły Kostrzewa są kalibrowane pod sosnę, Sylva to dokładnie ten profil. Alternatywa premium: pellet Lava z certyfikatem FSC, drewno iglaste, popiół ≤0,46% – 1 900 zł/paleta. Dla osób ceniących sobie podwójny certyfikat: pellet Barlinek (EN Plus + DIN Plus) – 1 720 zł/paleta.
Pellet do kotła SAS – Bio Solid, Agro Eco, Multi Flame
SAS Bio Solid to kocioł klasy 5 / Ecodesign w zakresie mocy 14-48 kW, wymagający ciągu kominowego 0,20-0,30 mbar. DTR wprost stwierdza: “paliwo to biomasa w postaci pelletu drzewnego o parametrach określonych zgodnie z EN 14961-2”. Norma ta obejmuje klasy A1, A2 i B. SAS nie precyzuje konkretnej klasy w dostępnym tekście DTR – praktyczna interpretacja branżowa zakłada akceptację A1 i A2 (B to pellet przemysłowy, niedopuszczalny w domowych kotłach). To czyni kotły SAS najbardziej tolerancyjnymi z trzech omawianych marek.
Pierwszy wybór do SAS to pellet Lava z certyfikatem FSC – drewno iglaste, popiół ≤0,46%, wartość opałowa 4,98 kWh/kg, cena 1 900 zł/paleta (975 kg). Niski popiół = rzadsze czyszczenie palnika retortowego. Barlinek i Sylva również pasują (zgodność z normą). Pellet EkoPelet z twardego drewna (grab, dąb, buk) jest tu jedyną z czterech marek, którą warto rozważyć po sprawdzeniu DTR konkretnego modelu – parametry techniczne EkoPeletu (popiół ≤0,42%, wartość opałowa ≥4,93 kWh/kg) przekraczają progi A1, ale brak formalnego certyfikatu EN Plus / DIN Plus oznacza, że w razie sporu serwisowego nie udokumentujesz zgodności papierowo.
Pellet do kotła Viadrus, Atmos, Moderator i innych marek
Viadrus (czeski producent, popularny w PL), Atmos i Moderator to mniej rozpowszechnione marki, dla których nie zawsze masz pod ręką polskojęzyczny DTR. Reguła ogólna: kotły klasy 5 / Ecodesign wprowadzone do sprzedaży po 2018 roku w UE projektuje się pod normę EN ISO 17225-2, co praktycznie oznacza akceptację pelletu klasy A1. Atmos i niektóre modele Moderator mają większą tolerancję (akceptują też pellet niecertyfikowany), ale to wyjątek a nie reguła.
Bezpieczna procedura przy braku DTR pod ręką: wybierz pellet z podwójnym certyfikatem EN Plus + DIN Plus, czyli pellet Barlinek 990 kg. To uniwersalny wybór, który spełnia jednocześnie obie najpopularniejsze ścieżki certyfikacji i zostanie zaakceptowany przez każdy nowoczesny kocioł klasy 5 w polskim portfolio. Jeśli chcesz porównać szczegółowo trzy marki pelletu z drewna iglastego, sprawdź porównanie pellet Barlinek vs Sylva vs Lava 2026.
Tabela kompatybilności – który pellet do której marki kotła
Poniżej szybkie zestawienie czterech pelletów z naszego katalogu zmapowanych na cztery marki kotłów. Wartości opierają się na wymaganiach DTR poszczególnych modeli (sekcje H2-2 do H2-6 powyżej) oraz na parametrach technicznych pelletów z whitelist selmetsklep.pl. Tam, gdzie producent kotła nie precyzuje klasy w dostępnych nam fragmentach DTR, wpisaliśmy “sprawdź DTR” zamiast wymyślać jednoznaczną odpowiedź.
| Marka pelletu | Defro | Kostrzewa | SAS | Inne (Viadrus / Atmos / Moderator) |
|---|---|---|---|---|
| Pellet Barlinek (EN Plus + DIN Plus, iglaste) | pierwsza rekomendacja | TAK | TAK | pierwsza rekomendacja |
| Pellet Sylva (DIN Plus, czysta sosna) | TAK | pierwsza rekomendacja | TAK | TAK |
| Pellet Lava (FSC, iglaste, popiół ≤0,46%) | TAK | TAK | pierwsza rekomendacja | TAK |
| Pellet EkoPelet (twarde drewno, bez certyfikatu) | sprawdź DTR | sprawdź DTR | sprawdź DTR | sprawdź DTR |
| Cena za paletę | 1 720 zł (Barlinek) | 1 870 zł (Sylva) | 1 900 zł (Lava) | 1 720 zł (Barlinek) |
Interpretacja: Barlinek z podwójnym certyfikatem to “uniwersalny ratunek” – pasuje do każdego z czterech producentów. Sylva to optymalny wybór do Kostrzewy (sosna + DIN Plus). Lava do SAS (FSC + niski popiół 0,46%). EkoPelet ma znakomite parametry techniczne (popiół ≤0,42% to najlepszy wynik w naszym katalogu, lepiej niż próg A1), ale brak formalnego certyfikatu wymusza dokładne sprawdzenie DTR Twojego modelu kotła – jeśli DTR akceptuje “pellet zgodny z EN ISO 17225-2 klasa A1 lub A2” lub “pellet niecertyfikowany o parametrach klasy A2”, EkoPelet wchodzi w grę i daje oszczędność rzędu 110-290 zł na palecie.
Co zrobić jeśli używasz pelletu spoza zaleceń DTR – ryzyko gwarancji
Najczęstsze konsekwencje używania pelletu niezgodnego z DTR w kotłach automatycznych: szybsze zatykanie palnika popiołem, spiekanie żużla na ruszcie, przyspieszone zużycie ślimaka podajnika, w skrajnych wypadkach pęknięcia wymiennika. Branżowe artykuły serwisowe wskazują, że spiekanie wynika głównie z domieszki kory (zawiera krzemionkę topiącą się w niskich temperaturach) i zanieczyszczeń mineralnych – nie z samego faktu, że drewno jest liściaste. To ważne rozróżnienie dla EkoPeletu: popiół ≤0,42% pokazuje, że pellet nie ma znaczącej domieszki kory mimo iż jest z drewna twardego.
Procedura serwisowa wygląda zwykle tak: technik prosi o fakturę zakupu pelletu i dokumentację certyfikatu (worek z logo EN Plus / DIN Plus / FSC). Jeśli nie masz dokumentów, ryzykujesz odmowę uznania awarii w ramach gwarancji – serwis odpłatny to zwykle 1 500-4 000 zł za sam palnik retortowy. Praktyczna rada: zachowuj fakturę przez cały sezon i zrób fotografię metki worka pelletu (każdy worek certyfikowany ma logo certyfikatu, numer serii i nazwę producenta). Jeśli świadomie kupujesz pellet niecertyfikowany, czyść palnik dwa razy częściej niż zaleca DTR – to minimalizuje ryzyko spieków.
Wybierz pellet pod swój kocioł – szybka rekomendacja
- Masz Defro Komfort Ekopell / Smart Ekopell? Pierwszy wybór: pellet Barlinek z podwójnym certyfikatem EN Plus + DIN Plus – 1 720 zł/paleta, pełna zgodność z DTR.
- Masz Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic II / Mini Bio Luxury? Pierwszy wybór: pellet Sylva DIN Plus z czystej sosny – 1 870 zł/paleta, profil sosnowy zgodny z kalibracją palnika.
- Masz SAS Bio Solid / Agro Eco? Pierwszy wybór: pellet Lava z certyfikatem FSC – 1 900 zł/paleta, popiół ≤0,46%, niski poziom czyszczenia palnika.
- Masz Viadrus, Atmos, Moderator albo nie masz pod ręką DTR? Bezpieczny uniwersalny wybór: pellet Barlinek – podwójny certyfikat to akceptacja przez każdy nowoczesny kocioł klasy 5.
- DTR Twojego kotła dopuszcza A2 lub pellet niecertyfikowany o parametrach A2? Najtańsza opcja: pellet EkoPelet z twardego drewna – 1 610 zł/paleta, popiół ≤0,42% (najniższy w katalogu).
Najczęściej zadawane pytania o dopasowanie pelletu do kotła
Czy zwykły pellet sosnowy zadziała w każdym kotle automatycznym 6 mm?
Generalnie tak, jeśli ma certyfikat EN Plus A1 lub DIN Plus. Sosna to standardowy surowiec dla kotłów Defro, Kostrzewa i większości modeli SAS. Zawsze sprawdź DTR konkretnego modelu – niektóre kotły premium mają węższe wymagania co do długości granulatu (10-30 mm zamiast 10-40 mm) lub wytrzymałości mechanicznej (≥98% zamiast ≥97,5%).
Czy pellet z twardego drewna (grab, dąb, buk – EkoPelet) uszkodzi palnik retortowy?
Mechanicznie nie uszkodzi – parametry EkoPeletu (popiół ≤0,42%, wartość opałowa ≥4,93 kWh/kg, wilgotność ≤5,26%, wytrzymałość 98,50%) przekraczają progi klasy A1 normy EN ISO 17225-2. Główne ryzyko to administracyjne: bez formalnego certyfikatu nie udokumentujesz zgodności w razie roszczenia gwarancyjnego. W kotłach SAS Bio Solid (DTR mówi “EN 14961-2” bez precyzowania klasy) ryzyko jest najniższe; w Kostrzewa (premium, sugerowany A1) najwyższe.
Czy program Czyste Powietrze 2025/2026 wymaga konkretnego pelletu?
Nie. Program wymaga, żeby kocioł był z listy ZUM, miał klasę 5, spełniał Ecodesign i nie miał rusztu awaryjnego (od 29 kwietnia 2025 producent składa pisemne oświadczenie). Wymóg dotyczy kotła, nie paliwa – po zakupie kotła kupujesz pellet zgodny z DTR konkretnego modelu, nie z osobną listą programu.
Co tracę z gwarancji jeśli kupię pellet niezgodny z DTR?
Zwykle gwarancję na palnik retortowy i podajnik ślimakowy – dwie najczęściej awariujące części kotła automatycznego. Naprawa serwisowa to przeważnie 1 500-4 000 zł. Sprawdź swoją kartę gwarancyjną – producenci precyzują tam jakie paliwa unieważniają gwarancję i czy wymagana jest faktura zakupu pelletu.
Czy mogę mieszać pellet z różnych worków albo różnych marek?
Technicznie można, ale różne wilgotności, długości granulatu i wartości opałowe zaburzają kalibrację sterownika kotła – dawkowanie w gramach na sekundę przestaje odpowiadać rzeczywistej energii. Lepiej trzymać się jednej marki pelletu w obrębie sezonu grzewczego. Jeśli musisz dokupić w trakcie sezonu, wybierz ten sam typ surowca (iglasty do iglastego, twardy do twardego).
Ile pelletu zużyję na sezon dla domu 100-150 m²?
Dla domu dobrze ocieplonego o powierzchni 80-100 m² zużycie wynosi orientacyjnie 2-3 palety na sezon, dla 120-150 m² to 3-4 palety, dla 180-200 m² – 4-6 palet. Dla starszych domów o słabszej izolacji doliczaj 30-50%. Ceny pelletu rosną sezonowo o 20-30% między latem a zimą – zakup w przedsezonie (czerwiec-sierpień) to realna oszczędność. Więcej w naszym kompletnym przewodniku po pellecie 2026.
Sprawdź pełny katalog pelletu w selmetsklep.pl
Wszystkie cztery pellety – Barlinek, Sylva, Lava i EkoPelet – są dostępne online z dostawą na terenie całej Polski. Ceny od 1 610 zł/paleta (EkoPelet) do 1 900 zł/paleta (Lava). Darmowa dostawa od 1 palety przy zamówieniu z przedpłatą. Każda partia przechodzi badania laboratoryjne, worki bez kamieni i zanieczyszczeń.
Sprawdź katalog pelletu – od 1 610 zł/paleta z darmową dostawą